Laadimine...
banner banner
Raadio (Offline)
 Tänane horoskoop.
Ei ole registreerinud? Registreeru! Unustasid andmed? Küsi! kasutajanimi: parool:
avaleht
kontaktid
sinu pildid
sinu konto
sinu profiil
testid
koolid
skinnid
sobivus
horoskoop
chat
otsing
foorum
statistika
küsitlused
hinnangud
SMS teated
hindamine
TOP mehed
TOP naised
uued pildid
komment-d
töödeldud
keelatud
erilised
paarid
klubid
videod
albumid
mängud
päevikud
kkk
reeglid
saidist
moded
kontakt
reklaam
raadio
avaleheks
Soovitame:
FireFox

Identiteedivargused

Viimase kolme-nelja aasta jooksul on eesti interneti kasutajate arv kahekordistunud, aga keskmise kasutaja arvutioskuste tase on langenud. Midagi sellist, nagu juhtuks siis kui autod oleksid igaühele kättesaadavad ja auto rooli pääseks tänasest päevast igaüks - ka need inimesed, kellel pole juhilube. Olukord teedel meenutaks siis seda, mida näeme täna internetis.

Selleks, et liiklus virtuaalmaailmas ei oleks nii ohtlik kui praegu, tuletame meelde mõned lihtsamad, kuid olulised reeglid, mis aitavad teid teel püsida.

1) Ole kannatlik. Loe see tekst lõpuni läbi, isegi kui arvad, et oled väga tark ja tead kõike. See võtab vähem kui viis minutit aega.

2) Ole skeptiline. Mõtle kaks korda enne kui avad tundmatu faili, mis on sulle koos meiliga tulnud. Ole tähelepanelik isegi juhul, kui kirja saatja on sulle tuttav - esiteks ei ole kõik tuttavad ühtemoodi head, teiseks aga mõned viirused panevad saatja nimeks arvuti omaniku nime ja saadavad selle kirja kõikidele selle omaniku tuttavatele. See tähendab, et kui sinu sõbra arvutis on viirus, võid sa saada kirja sama viirusega sinu sõbra aadressilt.

Failid võivad tulla ka MSN-i või ICQ kaudu, võid neid ise laadida FTP-st või Kazaa-st. Alati veendu, kas sa just seda faili tahtsid. Kontrolli antiviirusega, mõtle oma peaga. Näiteks, üsna vähetõenäoline on, et sinu sõbra pildi laiend on *.exe.

3) Ole ettevaatlik. Ära ütle oma paroole võõrastele, kasuta oma meiliaadressi, internetipanga kontot ja oma kasutajakontot portaalides üksinda. Ära kirjuta oma paroole üles - mõtle, mis juhtub, kui seda paberit või faili näevad teised. Jäta paroolid meelde. Kui keegi sai mõne sinu parooli teada, vaheta see parool kiiremas korras.

Vali keerulisemad paroolid. Sinu kassi nimi ei ole hea valik. Ka sinu sõbra kassi nimi mitte. Saab valida keerulist parooli, mis jääb samal ajal lihtsal viisil meelde. Näiteks mingi luuletuse iga rea esimesed tähed. Ära kasuta ühte ja sama parooli igal pool. Muidu kaotad parooli varguse puhul kõik oma 9 virtuaal- elu ja mitte-nii-virtuaal raha.

3) Ole paranoiline. Kui sinu arvuti taha satub võõras inimene, võib ta installida sinu arvutisse tarkvara, mis salvestab sinu paroole. Ka sinu tuttavad võivad seda teha - neile võivad sinu paroolid veelgi suuremat huvi pakkuda. Siit moraal: sinu arvuti on ainult sinu jaoks. Kui keegi tuleb külla ja tahab sinu arvuti taha istuda, ära lase või vähemalt vaata, mida ta seal teeb. Võimalik, et see võib tunda ebaviisakas - ütle oma tuttavale, et siin pole midagi isiklikku ja seleta talle, miks sa niimoodi teed. Suure tõenäosusega saab ta sinu käitumisest aru. Kui ta ei saa, siis tegid õigesti, et teda oma arvuti taha ei lasknud.

Kui kasutad arvutit koolis/tööl/internetikohvikus (ja jällegi, oma tuttavate juures), ära sisesta seal oma tähtsaid paroole ega pea konfidentsiaalseid kirjavahetusi. Peaaegu kõike saab salvestada ja suur osa salvestubki - pärast võib sul tekkida vajadus uue meiliaadressi loomiseks ja uue raha teenimiseks.

4) Kasuta turvavahendeid. Viirusetõrje tarkvara (antivirus), nuhkvara eemaldamise tarkvara ja tulemüür on sinu sõbrad. Kui sa ei tea, mis see on, siis on viimane aeg laiendada oma teadmisi.

Autojuhid näiteks on üldjuhul kursis, misasi on käigukast ja kuidas see toimib või kuidas funktsioneerib rool. Nende puhul sõltub nende teadmistest nende auto eluiga ja ka nende ja teiste inimeste elu. Teie puhul aga - teie raha olemasolu teie internetipanga kontol, teie meiliaadressid, igasuguste põnevate asjade kasutajakontod jne. Kõike seda saab varastada. Loe raamatuid, konsulteeri oma tuttavatega, kes on asjadega kursis, räägi oma/oma laste informaatikaõpetajaga, külasta "Vaata maailma" kursuseid.

5) Ole kaasaegne. Turvavahendid on kasulikud, aga ka virtuaalmaailmas on neil omamoodi kehtivusaeg. Maailmas leiutatakse uusi viiruseid ja nuhkvara versioone pidevalt, ja sinu turvavahendid vananevad iga päevaga. Õnneks on neil üldjuhul automaatse uuenduse funktsioon, mille pead leidma ja aktiveerima ise või küsida kellelgi abi.

Uuendada tuleb ka operatsioonisüsteemi (näiteks: Windows, Linux). Küsi ostmisel, kuidas seda teha. Kui sa ei saa pärast hakkama, siis küsi kindlasti abi.

- asi on selles, et operatsioonisüsteemid on tarkvara, mis on inimeste poolt kirjutatud. Need inimesed aga eksivad, ja mõnede nende vigade abil saavad teised, mitte nii head ja töökad inimesed juurdepääsu sinu arvutile. Ja sa oled juba aru saanud, kuidas need teised, halvemad inimesed saavad seda juurdepääsu ära kasutada. Õnneks aga head inimesed, operatsiooni süsteemi autorid, aeg- ajalt parandavad oma vigu. Just need parandused on kättesaadavad uuenduste kaudu.

Samamoodi uuenda eraldi ka oma browserit, kui see ei ole uuendatav koos operatsiooni süsteemiga.

6) Ära jäta lootust. Kui sinu parool on ära varastatud ja näiteks sinu MSN- i või Retrorate konto on läinud, pöördu politseisse. Selle asja nimi on identiteedivargus ja see on kriminaalkorras karistatav. Kui sa pöördud politseisse oma murega piisavalt kiiresti, on head võimalused saada kätte kurjategija ja tagasi saada oma "identiteet". Vastavad pretsedendid on Eestis juba olemas, politsei sellealane töö tõhustub kogu aeg.

   
© 2024 Retrorate - some rights reserved. Info statistika ja reklaami kohta >>

Veel »